Tento raz sme do poradne zozbierali praktické otázky, týkajúce sa cestovného poistenia, havarijného poistenia v prípade staršieho auta a plnenia škody týkajúceho sa čelných skiel automobilov. Všetky otázky zodpovedal Miroslav Bobák, vrchný riaditeľ spoločnosti BRASCO EU, s.r.o.
Oplatí sa mi uzavrieť cestovné poistenie na celý rok, alebo je lepšie sa poistiť vždy na dobu vycestovania?
Záleží to od toho, ako často cestujete do zahraničia. Ak viac ako raz do roka (napr. v lete k moru, v zime na lyžovačku do Álp), tak odporúčam celoročné. Budete to mať bez starostí a je to aj podstatne lacnejšie. Navyše, dnes tam poisťovne vedia zakalkulovať aj zachraňovacie náklady (HZS), ktoré potrebujete, ak chodíte na hory doma či vonku (turistika, lyžovačka).
Ako je to s čelnými sklami, plnia ešte niektoré poisťovne z PZPvinníka škodu na čelnom skle?
Nie. Už takmer žiadna poisťovňa. Stáva sa to iba výnimočne, kedy musí byť jasne preukázaný vinník napríklad privolaním polície. Už dávnejšie som hovoril o tom, že je iba otázkou času, kedy poisťovne prestanú preplácať čelné sklá z PZP, tak ako je tomu napríklad v Rakúsku. Riešenie? Ak má klient havarijnú poistku (8 z 10 áut ju nemá), mal by si preveriť, či tam má pripoistenie čelného skla. Niektoré poisťovne vedia sklo pripoistiť k PZP, niektoré poisťovne prišli na trh so samostatným pripoistením čelného skla. Cena je závislá od hodnoty čelného skla, teda výšky poistnej sumy. Niekto má napríklad vyhrievané sklo. Existujú aj tzv. minikaská, ktoré vám vykryjú škody na vašom vozidle, keď máte vinníka v nových cenách, vykryjú živelné škody, stret so zverou, krádež vozidla aj čelné sklo a sú za prijateľné poistné. V každom prípade je nepríjemné, keď musíte vytiahnuť z peňaženky 300 – 400 eur za výmenu čelného skla, keď existuje viac možností, ako to menej bolestne riešiť.
Na aké staré vozidlo sa oplatí mať havarijnú poistku?
Pri tejto otázke je odpoveď jednoduchá a zložitá zároveň. Spýtajte sa sami seba, či vám nebudú chýbať peniaze, ktoré by ste získali za predaj auta v danom čase. Ak má vozidlo vek napríklad 12 rokov a trhovú hodnotu povedzme 3 000 eur, tak idete do rizika. U niekoho je to malé a u niekoho obrovské riziko. V každom prípade ak do vás niekto narazí, parciálne škody z PZP budete mať preplatené v časovej cene. Teda 12-ročné poškodené dvere vám poisťovňa z PZP zaplatí ako 12-ročné a nie nové!