Prečo pri hypotéke zvoliť dlhú fixáciu aj splatnosť?

Peniaze

Ak je niečo výhodné, netreba čakať, kým sa to stane menej výhodným. Tak by sa dala charakterizovať súčasná situácia na hypotekárnom trhu. Aktuálne máme jedny z najnižších úrokov na hypotékach aj v rámci Európy. Preto je najvýhodnejšie zabezpečiť si ich na čo najdlhšie obdobie.

Nízke úrokové sadzby tu nemusia byť večne. Využite ich!

Nemáme krištáľovú guľu a môže stať, že v horizonte desiatich rokov pôjdu úrokové sadzby na úveroch aj hypotékach, aj vzhľadom na infláciu, smerom nahor. Preto je jednou z najvýhodnejších možností siahnuť po hypotéke s dlhodobou fixáciou a mať čo najdlhší čas nízky úrok. Vďaka tomu máte lepšiu možnosť plánovať si rozpočet na dlhšie obdobie. Neprekvapí vás totiž tak skoro navýšenie hypotekárnej splátky.

Vytvorte si priestor na budovanie rezervy

Inflácia je znehodnotenie financií v čase. Je v princípe opakom zhodnotenia. Aktuálne sa inflácia pohybuje na úrovni  2,5 % a tým vyhovuje práve ľuďom, ktorí majú hypotéky. Ak totiž pri súčasnej 2,5-percentnej inflácii máte hypotéku s úrokom jedno percento, znamená to, že reálna úroková sadzba je vlastne – 1,5 percenta. Pri takomto úročení sa rozhodne oplatí zobrať si hypotéku. V reálnej hodnote peňazí tak za desiatky rokov zaplatíte banke menšiu hodnotu, ako ste si požičali.

Na Slovensku je pritom ďalší predpoklad rastu inflácie. Preto čím si dlhšiu fixáciu nízkeho úroku zvolíte a čím dlhšiu splatnosť hypotéky máte, tým menšiu hodnotu banke zaplatíte. To je pre každého dlžníka výhodné.

Chýbajú vám dodatočné finančné prostriedky?

Pri financovaní bývania veľmi často vznikajú dodatočné náklady, či už pri rekonštrukcii, vybavení, alebo len na nákup nábytku a doplnkov. Pre tieto situácie je vždy vhodné zvoliť optimálnu kombináciu vlastných a cudzích prostriedkov, pričom hypotéka nie je jediným riešením. Radi vám pomôžeme postaviť finančný model, ktorý vás nezaťaží viac ako je potrebné, ale zároveň zabezpečí prostriedky, ktoré potrebujete.

Ak chcete znížiť hypotéku, výhodne investovať a nastaviť systém financovania, aby sa hypotéka splácala prakticky sama, kontaktujte náš tím FINPO MB.