Úver – aké riziko je s ním spojené?

Bývanie

Pokračujeme v témach praktického poradenstva, tentoraz sa pozrieme na úvery, bez ktorých si málokto vie predstaviť život a predovšetkým vlastné bývanie. Aké riziko predstavujú? Odpovedá Miroslav Bobák, vrchný riaditeľ spoločnosti BRASCO EU, s.r.o.

Aký je váš názor na úvery? Nie je dnes veľké riziko vziať si úver?

Úver ako taký je nevyhnutný napríklad pri plánovaní bývania. Ak nemáte nasporený dostatok finančných prostriedkov a chcete bývať samostatne, tak si jednoducho úver vziať musíte. Tu však treba poradiť, pretože je veľa možností, ako úver riešiť a hlavne ako s ním „vybabrať“, aby ste komfortne bývali a súčasne bol váš úver čo najmenej bolestivý. Domnievam sa, že každý by sa mal prikrývať takou dekou, na ktorú má! Finančnú gramotnosť v škole žiaľ, neučia. Mladí, ale i poniektorí starší potom robia jednu chybu za druhou a my sa často zaoberáme riešením rôznych zložitých situácií, problémov. Väčšina však má recept a nepotrebuje poradiť, no problémy riešiť už áno. Ľudia sú schopní si požičiavať dnes na čokoľvek a často sa dostanú do problémov úplne zbytočne. Za rady sa zatiaľ neplatí, poskytujeme ich zdarma.

Rozhodujem sa medzi hypotekárnym a stavebným úverom zo stavebnej sporiteľne. Ktorý si mám zvoliť?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať bez analýzy. Každý klient má iné potreby, ale aj rating. Áno, je tam dosť odlišností. Spravidla, ak mám uzatvorené stavebné sporenie a mám ho dlhšiu dobu, zobrať si úver je menej bolestivé, ako keď idem do vzťahu s bankou spôsobom – včera už bolo neskoro. Na všetko sa dá pripraviť, aj na bývanie. Dnes mladí nejdú bezhlavo do manželstva, ako to bolo zvykom pred 15 a viac rokmi. Pri hypotékach je výhodou štátny príspevok pre mladých, akcie v kampani ako napríklad úver bez poplatku za založenie. Pri stavebnom úvere je výhodou samotný stavebný úver, ku ktorému sa dostanete po splnení určitých podmienok (doba sporenia, nasporená suma, hodnotiace číslo), dovtedy môžete byť v medziúvere, čo je viac-menej komerčný úver banky s určitou fixáciou, ako to poznáte pri hypotekárnych úveroch. Nedá sa teda jednoznačne povedať, ktorý úver a ktorá banka sú najlepšie. To sa stále mení a aj ľudia nie sú z jedného cesta. S istotou však hovorím, že pripraveným sa lepšie rieši všetko – aj úver.